Banner
Banner
Banner

Jak dobrać projekt do terenu?

23 czerwca, 2011

Dobry projektant postawi dom w każdym miejscu. Jak dobrać projekt do terenu? Nie gra żadnej roli w tym wypadku typ gruntu czy warunki atmosferyczne. Problemem są fundusze. Więc jeśli chcemy postawić dom na jeziorze, to nie ma problemu. Dom na górskim szczycie? Jeśli tylko zdobędziemy pozwolenie to już możemy zabrać się do budowy. Pytanie tylko po co skoro budowa tego typu może pochłonąć dwa lub nawet trzy razy więcej pieniędzy niż klasyczny dom?

Dobieranie projektu do terenu nie mniej jednak jest bardzo istotne. Musimy zdać sobie sprawę, że choćby ze względu na wygląd, nie wszędzie pasować będzie dom czteropiętrowy z płaskim dachem. CO więcej pewne górskie miejscowości nakazują żeby każdy dom miał dach dwuspadowy, są to głownie miejscowości górskie, turystyczne, dbające o to by miejscowość miała swój klimat.

Ważną rolę przy doborze projektu odgrywa typ gruntu. Pewne miejsca w Polsce mają typową glebę dla konkretnego regionu. Jak dobrać projekt do terenu? Podłoże lessowe różni się od czarnoziemu a tym bardziej od podłoża skalistego. Siłą rzeczy projekty domów na tych, bardzo różnych, podłożach będą się różnić w znaczący sposób.

Teren może być także nierówny. Gwałtowne spadki i wzniesienia to problem głównie miejscowości górskich, ciężko wtedy budować w takim miejscu dom. Nie jest to jednak niemożliwe. Specjalne pale i wzmocnienia wzniesienia sprawią że nie osunie się ono podczas intensywnych opadów, a sam dom będzie prezentować specyficzny urok, nie tracąc nic na swojej funkcjonalności.

Jak widzimy żaden teren nie wyklucza budowy domu. Musimy jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju udziwnienia w znacznym stopniu utrudniają pracę budowlańców i projektantowi. Oczywiste jest, że im praca trudniejsza tym staje się droższa. Tak samo się to tyczy tego, gdy chcemy by nasz dom był nietypowy i wpisywał się lepiej w klimat miejsca. Jak dobrać projekt do terenu? Każdy nasz krok może znacząco zwiększyć koszty budowy, dlatego zanim czegoś sobie zażyczymy w projekcie to zapytajmy ile będzie nas to kosztować.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.

Opublikowano w: Projektowanie domu
a