Banner
Banner
Banner

O czym pamiętać przy projektowaniu domu?

23 stycznia, 2011

Prawdziwy mężczyzna powinien posadzić drzewo, spłodzić syna i postawić dom. O czym pamiętać przy projektowaniu domu? To przymioty, które mają świadczyć o jego roztropności, sile oraz o tym że potrafi zadbać o rodzinę. O ile nowonarodzony syn zawsze będzie wielką dumą, a drzewo urośnie jak urośnie, to dom nie może być byle stodołą pokrytą papą z drzwiami i nieszczelnym oknem. Przy budowie domu niezwykle istotne jest to żeby dokładnie zaplanować jego wygląd. Przewidzieć problemy jakie mogą nas spotkać w międzyczasie oraz to czy jego rozmach i wielkość budowy nie przerośnie budżetu rodziny i nie obciąży nas paskudnym kredytem hipotecznym.

Dlatego pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przy projekcie domu jest określenie realnych potrzeb rodziny i uwzględnienie w tych potrzeb jej ewentualny rozrost. Należy tu oczywiście uwzględnić dzieci. Ale jako rozrost rodziny możemy uznać zakup samochodu, albo chęć wydzielenia przez jednego z jej członków jakiegoś własnego kąta w budynku, służącego do pracy, zabawy albo do wypoczynku.

Projekt musi uwzględniać wszelkie merytoryczne, techniczne i geodezyjne aspekty budowy. O czym pamiętać przy projektowaniu domu? Musimy zaznaczyć w nim wielkość fundamentów i głębokość piwnicy, rodzaj dachu i zagospodarowanie poddasza. Musimy skupić się na szczegółach takich jak wybór rurek doprowadzających ciepłą wodę do łazienki oraz na sprawach fundamentalnych czyli w jaki sposób tą wodę będziemy chcieli ogrzewać.

Kolejną ważną rzeczą którą nie sposób pominąć przy projektowaniu domu jest dostosowanie projektu d terenu. Czasem warto się zastanowić czy koszty utwardzenia gruntu, albo przystawania go pod budowę nie będą zbyt wysokie.

Projekt musi także dotykać spraw ergonomicznych. Musimy pamiętać, że pion wentylacyjny musi być obok pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. Że dużo prościej jest projektować przestrzeń gdy łazienka dzieli jedną ze ścian z kuchnią. Ważne jest także to, żeby kuchnia nie znajdowała się w bezpośrednim otoczeniu sypialni. O czym pamiętać przy projektowaniu domu? To wszystko ma nam potem ułatwić życie dlatego warto się o to zatroszczyć już na początku.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.

Opublikowano w: Projektowanie domu
a