Banner
Banner
Banner

Od czego zacząć projektowanie domu?

23 września, 2011

Jeżeli robimy coś z głową i chcemy żeby nasze zadanie miało ręce i nogi to musimy sporo napracować się zanim zaczniemy. Od czego zacząć projektowanie domu? Ta zasada tyczy się wszystkiego. Gdy uczymy się do egzaminu musimy ogarnąć najpierw czego uczyć się musimy. Jeżeli kupujemy samochód, musimy wiedzieć czego od samochodu oczekujemy i ile na niego chcemy wydać. Jeżeli budujemy dom to musimy zrobić projekt. Tylko, że projekt to grubsza sprawa. Nie wystarczy kilka naszych zmyślnych kresek na papierze. Do tego trzeba tęgiej głowy z pomysłem.

Gdzie taką znaleźć? Odpowiedź jest prosta. Mamy dwie opcje. Albo sami skończymy budownictwo i dostaniemy stosowną licencję, albo komuś zapłacimy, żeby wykorzystał swoje umiejętności i zaprojektował dla nas nasze cudo.

Zanim jednak zacznie powstawać na stole kreślarskim zarys naszego domu musimy zająć się wieloma drobnymi sprawami. Od czego zacząć projektowanie domu? Jeżeli projekt ma być dobry musi uwzględniać wiele czynników zewnętrznych. Wiadome jest, że inny dom powstanie dla młodego małżeństwa, a inny buduje się z myślą by zaaranżować w budynku działalność gospodarczą. Ten fakt też należy uwzględnić zanim weźmiemy się za projekt. Jednak to nie wszystko o czym musimy pamiętać.

Istotne są też inne czynniki. Mowa tu głównie o ukształtowaniu terenu. W skrajnych przypadkach może okazać się że budowanie na naszej działce może być zwyczajnie nieopłacalne albo wręcz niemożliwe. Może się tak zdarzyć np. przez podziemne cieki wodne, albo przez wyjątkowo niestabilny grunt.

Zwykle jednak teren jest motywacją do kształtowania projektów. Swoją specyfikę mają domy na wsi, oraz te przy których jest sad. Inne są domy na przedmieściach wielkich miast, a inne budowane wokół miasteczek. Czasem projektant stara się zimitować architekturę historyczną. Od czego zacząć projektowanie domu? Żeby dom nie wyróżniał się specjalnie w krajobrazie. Wszystko po to, żeby nie psuć uroku okolicy budowlanym bublem.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.

Opublikowano w: Projektowanie domu
a